Chráněná krajinná oblast Labské pískovce [ Chráněná krajinná oblast ]

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury. Na části její plochy vznikl v roce 2000 Národní park České Švýcarsko, takže dnes CHKO zaujímá plochu 245 km². Výřez mapy zabírá převážně část CHKO na pravém břehu Labe, kde se na jejím území nachází řada přírodních rezervací a památek.

Charakteristická architektura tzv. domu s podstávkou je chráněna ve dvou vesnických památkových zónách, řada těchto cenných staveb se však nachází i v dalších obcích. Sídlem Správy CHKO Labské pískovce je Děčín.

Oblast tvoří z největší části křídové druhohorní sedimenty. Pozdější sopečná činnost rozlámala až 1 km mocnou pískovcovou desku soustavou zlomů. Po další milióny let byla tvářnost krajiny modelována nejrůznějšími erozivními silami.

K základním tvarům území patří údolí tvaru soutěsek a kaňonů, obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje jedinečný přírodní útvar. Mezi důležité přítoky patří říčky Kamenice, jejíž soutěsky mohou návštěvníci proplout, a Křinice.

Rostlinstvo je druhově podmíněno pískovcovým, málo úživným podkladem a vázáno na extrémní teplotní výkyvy i nedostatek vláhy. Na třetihorních čedičových a znělcových vyvřelinách rostou květnaté bučiny, v jejichž podrostu najdeme například: kyčelnici devítilistou, lýkovec jedovatý nebo mařinku vonnou.
Chladnomilnou flóru zastupují vranec jedlový, violka dvoukvětá nebo žebrovice různolistá.
Rokle a stěny vlhkých skal jsou porostlé vzácným a významným rojovníkem bahenním i celou řadou mechů a játrovek, mezi mechorosty najdeme množství zajímavých druhů, například dřípovičník zpeřený, chudozubník Brownův nebo křepenku bledou.

Mnohotvárnost území umožňuje existenci celé řady živočichů na relativně malém prostoru. Početná je lovná zvěř, zejména jeleni, srnci a černá zvěř. Běžné jsou také lišky a kuny, charakteristickými obyvateli skal jsou rejskové a plchové. Opět se tu vyskytuje rys, který si jako původní zvěř našich lesů zasluhuje všestrannou ochranu. Při potocích žijí ledňáček, konipas horský a skorec vodní. Mezi sedmi druhy sov najdeme např. výra velkého, kulíška nejmenšího nebo sýce rousného. Dosud zde hnízdí dva až tři páry čápa černého, další druhy ptáků nalezly útočiště ve skalách.

Známky lidské činnosti se datují od střední doby kamenné, přes dobu pozdně hradištní a kolonizaci dodneška. Vznikala řada vsí a sídel, nejvýznamnější cesty tehdy chránily skalní hrady.
Už od 18. století se Labské pískovce stávají atraktivním cílem turistů, horolezců a milovníků přírody.

Základní údaje

Numerický kód oblasti: 53
Rozloha: 324 km2
Geografická orientace: 50° 46' - 50° 59´ N., 13° 58´ - 14° 29' E
Nadmořská výška: 115 m (Labe u Hřenska) - 723 m (Děčínský Sněžník)
Vyhlášení: výnosem MK ČSR č.j. 4946/1972
Zvláštní ochrana: 12 maloplošných zvláště chráněných území
Rozloha MCHU: 416 ha

Další informace

Naučné stezky:
Stezka přátelství (Hřensko-Soutěsky-Mezní Louka-Pravčická brána), Jetřichovické stěny, Tiské stěny

Tábořiště:
Jetřichovice, Mezní Louka, Srbská Kamenice, Stará Oleška, Vysoká Lípa

Veřejná doprava:
vlakové (tratě 081, 085, 098 a 132) nebo autobusové spojení do většiny obcí

Parkoviště:
hlídaná - Sněžník, Mezní Louka; ostatní - Tisá, Hřensko; různě velké odstavné plochy v ostatních obcích

KONTAKTNÍ ADRESA:

Správa CHKO Labské pískovce
Teplická 424/69
405 02 Děčín
Česko (CZ)
tel: (+420) 412 518 929
(+420) 412 518 287
fax: (+420) 412 518 202

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.CeskeSvycarsko.cz
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 27.09.2004 v 15:25 hodin